Sarot Termal Vadi Devremülkleri İstanbul Ana Bayii Çınar Gayrımenkul & İnşaat

21 Mart 2013
21 Mart 2013,
 0

Mudurnu

Tarihi konakları, çam kokulu tertemiz havası, dertlere deva kaplıcaları ve saray helvası ile ünlü Mudurnu…

Batı Karadeniz’in yemyeşil ilçesi Mudurnu, Bolu’ya bağlı ve sadece 50 km uzağındadır. Karasal ve Karadeniz iklimlerinin etkisinde olan Mudurnu’da halk geçimini tarım, hayvancılık, el sanatları, ormancılık ve turizmden sağlamaktadır.

Adını Bursa Tekfuru’nun kızı Moderna’nın anısına yaptırılan kaleden alan ve zamanla Modrones, Moderna, Mudurlu gibi değişmelere uğrayan Mudurnu, M. Ö. 5000’li yıllardan itibaren Hititler, Firigler, Lidyalılar, Anadolu Pers, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklu ve Osmanlı’ya yurtluk etmiş.

Kurtuluş Savaşı’nda da etkin görevler üstlenmiştir. Ormanları, yaylaları, gölleri, sıcak su kaynakları ve koruma altına alınan 358 yapısı ile kentsel sit alanı olan Mudurnu’da neler mi yapılır, bir bakalım; Yıldırım Beyazıt Camisi ve Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman Camisi, tarihi Mudurnu Konakları ve Mudurnu Saat Kulesi’ni ziyaret edebilir, Babas ve Sarot Kaplıcaları’nda ve şifalı çamurunda gençleşip güzelleşebilirsiniz.

Restore edilen tarihi konaklarında misafir olabilir, Abant, Sülüklü, Sünnet ve Karamurat Gölleri kıyısında doğa yürüyüşü ve piknik yapabilir, yöreye özgü Sebzeli But Dolması, Kızılcık Tarhana Çorbası, Kabaklı Gözleme, Kaşık Sapı Yemeği, Yufkalı Rulo Köfte, Kaş Kebabı, kızılcıktan yapılan Korava kompostosu, Gül Baklavası, Bürümcük Baklavası ve Saray Helvası gibi lezzetleri tadabilirsiniz.

Yanınızda olmayan sevdiklerinize veya şirin Mudurnu’yu hatırlatsın diye kendinize yöre halkının yaptığı ahşap eşya, yerel kıyafetler taşıyan renkli bez bebek, yelek, süs patikleri, heybe, sepetlerden, Demirciler Çarşısı’ndaki bakır ustalarının yaptığı sahan, ibrik, mangal ve semaverlerden, eğer isterseniz cumartesileri kurulan pazarından da peynir, tereyağı, yoğurt, bal, erik, kiraz, taze fasulye, iri taneli Mudurnu cevizi, köy ekmeği, cevizli çörek satın alabilirsiniz.

Bulunduğunuz şehirden otobüsle Bolu’ya ulaştıktan sonra her yarım saate kalkan Mudurnu otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. İstanbul’a 312 km, Ankara’ya 208 km, Bolu’ya 52 km, Abant’a 17 km uzaklıkta olan Mudurnu’ya kendi aracınızla gelmek isterseniz, Adapazarı yönünden Akyazı, Taşkesti ve Mudurnu güzergâhını kullanarak veya Bolu yönünden Bolu şehir içinden veya Abant sapağına girerek ulaşabilirsiniz.

Tatilinizi tarihi konakları, çam kokulu tertemiz havası, dertlere deva kaplıcaları ve saray helvası ile ünlü Mudurnu’da geçirmek isterseniz Mudurnu otel fiyatlarını inceleyip, bir an önce Mudurnu otel rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederim.

Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Mudurnu, tarih kokan daracık sokakları ve evleri, yemyeşil bitki dokusu, kaplıcaları ve kalesiyle, gerçekten görülmeye değer yerlerden biri…

Yüz ölçümü olarak Türkiye’ nin en küçük illerinden biri olan Bolu sürprizlerle dolu bir armağan kutusu gibidir. Orada dağların arkasında göller, göllerin ötesinde ise üzerlerine saat kulelerinin, dev ağaçların, su kuşlarının gölgeleri düşen kasabalar vardır. Bu kasabalar dört mevsim dört ayrı renk cümbüşüyle karşılar konuklarını. Ve bunlardan biri, Mudurnu, ahşap evleriyle size göz kırpar. Osmanlı kokuludur Mudurnu. Osmanlılardan bugüne ulaşmış bir fısıltı gibi duran kasabaya Şeyh-ül Ümran tepesinden baktığınızda; aşağıda eski beyaz boyalı evlerin, bahçelerin, camilerin kucaklaştığını görürsünüz. Derenin yakınında bir horoz da ötmese, Saat Kulesi’nin altında zamanın kımıldamadan durduğunu düşünür insan. Oysa, Cumartesi günleri sabahtan akşama kadar kasabadan insan sesleri yükselir. Mudurnu pazarı kurulmuştur çünkü. Mevsimine göre, Kanlıca mantarından iri taneli “bomba” fasulyeye, ekşimik peynirinden Saray helvasına kadar yerel birçok yiyeceği buradan alabilirsiniz. Pazarın en önemli özelliği, kadınların ürettikleri peynir, yoğurt, reçel, Korova şurubu gibi ürünleri kendi elleriyle satmalarıdır. Yerel giysileriyle, kendilerine özgü şiveleriyle, hoşsohbet yaklaşımlarıyla Mudurnulu kadınlar artık yok olmakta olan bir geleneğin Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki son temsilcileri olarak kabul edilebilirler. Sararmış fotoğraflar renkli fotoğraflardan daha değerlidir Mudurnu’da. İş bulmak için kentlere giden çocukların ve orada doğan torunların ilkokul önlüklü fotoğrafları da komodinlerin üzerinde, eski fotoğrafların yanında durur.

Bahçelerinde meyve ağaçları, yıldız çiçekleri, sıcak duygular yetişen; geceleri hala sobaların üzerinde mısırların patlandığı, anneannelerin torunlarına masallar anlattıkları kasabadır Mudurnu. Fasulyelerin kurutulmak için kaldırımlara serildiği, camilerden çıkan insanların kanaryalı berberlerde oturup sohbet ettiği, sincapların toplandıkları cevizleri telefon tellerinin üzerinde cambazlık yaparak yolun karşısındaki yuvalarına taşıdığı kasabadır. Kasabayı gezerken Armutçular, Yarışkaşı, Keyvanlar ve Haytalar Konağı size anılarını anlatmaya çalışabilirler. Yada Yavuz Sultan Selim Cami’nin yoldaşı Kanuni Sultan Süleyman Cami size yanındaki yatırların söylencelerinden söz edebilir. Hepsini, herkesi dinleyin Mudurnu’da; demircileri, bakır ustalarını, saç soba imalatçılarını, kızılcık reçeli yapan yaşlı kadınları, ağaçları, kuşları da. . . Geçmişte bir ipek böceği gibi hayatı örerken, bugün bir kıyıda unutulmuşluğun hüznüyle, arnavut kaldırımlarını sessiz insanların adımladığı kasabadır Mudurnu…
Mudumu evlerinden birine konuk olup kahve içerken, söz dönüp dolaşıp köşede duran üzeri el işiyle süslenmiş sandığa geldiğinde, ev sahibi sizi kendine yakın bulursa onu açar ve “el emeği, göz nurları”nı gözünüzün önüne serer. O bindallılarda, oyalarda, dantel işlerinde Mudumulu gelinlerin dile getirilemeyen öyküleri yazılıdır. “Giyilmemiş çamaşırlar nasıl kokar bilirsin, / Sandık odalarında” diye başlar ya hani “Kapalıçarşı” adlı şiirine Orhan Veli; Mudurnulu genç kızlar da, annelerinin çeyiz sandığını açarken o kokuyu duyarlar. Sandıktan çıkan uçkurlar, göynekler, oya yemeniler, yağlıklar ve diğerleri
oraya yüz elli yıl önce konmuştur. Göz gönenir, el öğünür bu emeğin karşısında.
Soma kasabanın dışına doğru uzanın. Yollar sizi üç göle götürecektir: Abant Gölü, Sülük lügöl ve Karamurat Gölü. Abant, belki de Türkiye’nin en çok tanınan gölü. Haftasonları göl çevresindeki otellerde konaklayanlar eşofmanlarıyla yürüyüş yaparken, faytonlar sevgilileri taşıyor. Yukarılarda ise, TV vericisinin bulunduğu tepeden yamaç paraşütçüleri kendilerini boşluğa bırakıyorlar.

Sülüklü göl ise, adı nedeniyle ürkütücü duygular uyandıran, ama görüldüğünde alışkanlık yapan bir turkuaz su. Kocaman yapraklı bitkilerin ve karaçarmların arasından karşınıza çıkıyor. 1200 m rakımlı gölde bir zamanlar yaşayan sülükler, göle atılan balıkların yemi olunca ortadan kalkmışlar. Gölün içinde birer direk gibi duran ağaç gövdeler şaşırtıcı manzaralar yaratıyor. Baharda, onların üzerinde güneşlenen su kaplumbağalarını görebilirsiniz.

Mudurnu’ya gelenler yolda yürürken karşılaştıkları, tanımadıkları insanların kendilerini sıcak bir gülümseyişle selamlayışlarına şaşırıyorlar. Her ne kadar Mudurnulular bahçelere kilimlerin serildiği, samanyolunun altında çaydanlıkların fokurdadığı, mahallelinin cümbür cemaat geceyi karşıladığı eski günleri unutamıyorlarsa da; kentlilere, karşılık beklenmeksizin verilen bir selam bile yetiyor.

Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Mudurnu ilçemiz,  tarih kokan daracık  
sokakları ve tarihi evleri, yemyeşil bitki dokusu, kaplıcaları,ve kalesiyle, gerçekten görülmeye değer yerlerden biri,

Mudurnu İlçemize gelmek için İstanbul ‘dan yola çıkanlar, E-5 karayolu ya da TEM otobanını kullanarak, Bolu Dağı’na kadar rahat bir yolculuk yapabilirler. Çift şeritli otobanda araç sürmek de keyifli… Bir zamanlar azap yolu olan Bolu Dağı geçişi ise, şimdilerde keyif yolu oldu. Çift şerit gidiş geliş yol,sürücüleri yormuyor. ( Bolu dağını tırmanmak istemeyenler Bolu Dağı tünelini kullanarak Düzce ilinden Bolu iline Tünel vasıtası ile 3 dakika gibi kısa bir sürede geçiş gerçekleştirebilirler )

Bolu Dağı’nı iner inmez Gökdemirler tesislerinin bulunduğu ve tekrar otoban başlangıcının olduğu Abant kavşağından Abant istikametine gidersiniz.  
  Abant yoldan 15km dir. Abant girişi ücretlidir.Mudurnu’ya direkt geçiş yapacağınızı belirtirseniz ücret ödemesiniz.

Abant  Mudurnu arası ise 17 km dir.Mudurnu ya girişte sizi Mudurnu Tavukçuluk  önündeki Mudurnu sembolü Dev bir Tavuk heykeli karşılar sizi ,   Sonra da ilçe merkezine ulaşırsınız

Mudurnu’ya İstanbul’dan gelenler için Adapazarı(SAKARYA) otobanında Akyazı sapağından Akyazı,Kuzuluk,Dokurcun ve Taşkesti’ yi geçerek Mudurnu’ya ulaşabilirsiniz. Dokurcun ile Taşkesti arasındaki yoldaki keskin virajlara dikkat edin. Bu yol bozuk olduğundan diğer yolu tercih edebilirsiniz.Fakat bu yolu güvenli geçmeniz için hızdan kaçınınız. 
     Bu yolun size getirisi ise, yol güzergahında bulunan ormanlık geçiş ve yeşille çevreli güzel manzaralar görmenizdir.Bu yolu kullanmanızın bir sebebi ise Karamurat gölünü görmeniz olacaktır.

MUDURNU İLÇEMİZİN ŞEHİRLERE UZAKLIK MESAFELERİ

İstanbul-Akyazı-Mudurnu 231 km

İstanbul-Bolu-Mudurnu:    296 km

Ankara-Nallıhan-Mudurnu: 200 km

Ankara-Bolu-Mudurnu:    244 km

Abant-Mudurnu. 18km

Bolu-Mudurnu.52km

Mudurnu-Kuzuluk: 56 km

Mudurnu-Adapazarı (Sakarya) . 92 km

Mudurnu-Akyazı: 62 km

Kocaeli Mudurnu arası yaklaşık 163 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 20 dakika kadar sürmektedir.

Sakarya Mudurnu arası yaklaşık 103 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 50 dakika kadar sürmektedir.

İstanbul Mudurnu arası yaklaşık 253 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 4 saat kadar sürmektedir.

Ankara Mudurnu arası yaklaşık 246 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 50 dakika kadar sürmektedir.

Bursa Mudurnu arası yaklaşık 235 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 50 dakika kadar sürmektedir.

 

Sarot_Termal_Vadi_Sarot_Termal

Palace_Sarot_Termal_Country_Villa_Sarot_ Termal_Park_Resort_Termal

Otel_Projelerimiz Hakkında Bilgi Almak Termal Tesislerin Ücretsiz Günübirlik

Tanıtım Turuna Katılmak İçin Bizi Arayabilirsiniz.

0212 540 16 16_0505 577 34 60

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir