Sarot Termal Vadi Devremülkleri İstanbul Ana Bayii Çınar Gayrımenkul & İnşaat

12 Nisan 2013
12 Nisan 2013,
 0

Romatizmal Rahatsızlıklar

Romatizma çeşitleri 4 ana gruba ayrılıyor. Osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit (iltihabi romatizma), enfeksiyöz artrit, dördüncü gruba ise osteoropoz veya gut hastalıkları giriyor. Romatizma`nın sebebi bağışıklık sistemindeki bir bozukluktur. Fakat bu bozukluğun nedeni henüz bilinmiyor. Bağışıklık sisteminin doğal olarak vücuttaki yabancı maddeye karşı koymasının sonucunda, eklemler ve eklem başları zarar görür.

KAPLICALAR YARARLI MI?
İltihaplı romatizma`nın ateşli ve sükunetli devreleri vardır. Ateşli devrede kaplıca tedavisi yerine yatakta istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. Hasta ilaca cevap verip ateşli devreyi atlatırsa kaplıcalar destekleyici görev üstlenir. Kaplıcanın faydaları şunlardır:
Mafsallardaki ağrılar azalır.
Ateş ve nabız normale döner.
Halsizlik ve iştahsızlık sona erer; hasta kendisini daha zinde hisseder.
Kansızlık ve kanda görülen romatizmal bulgular ortadan kalkar.
Yeni nöbetler engellenmiş olur.

E VİTAMİNİ YARARLI MI?
E vitamininin ağrılara ve enfeksiyonlara iyi geldiği çeşitli araştırmalar ile kanıtlandı. Fakat E vitamininin iyileştirme aşamasına geçmesi için yüksek dozda alınması gerekiyor (günde 800-1600 mg). Çoğu zaman bu iyileştirici etkiyi desteklemek için C vitamini de ilave ediliyor. Bunun dışında B vitamini de ağrı dindirmede etkili olur.

ROMATİZMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Çeşitli romatizma ilaçlarının yanı sıra sağlıklı bir yaşam ile eklemlerin sürtüşmesinden kaynaklanan sorun hafifletilebilir. Yani sağlıklı beslenme, düşük kilo ve ağrıları dindiren çeşitli hareket terapileri ile (örneğin bisiklete binmek ve yüzme) ile ağrıları önemli derecede azaltmak mümkün. Bunun dışında elektro terapiler, kaplıcalar, masaj ve jimnastik de oldukça etkili.

ÖNLEMİ VAR MI?
Aşırı kilolarda kurtulmak önemli. Çünkü fazla kilolar eklem romatizma`sını artırıyor. Düzenli spor yapmak ve bunu yaparken de eklemleri fazla zorlamayan spor türlerini tercih etmek. Koşu yapmayı sevenler ayakkabılarının yumuşak tabanlı olmasına ve yumuşak zeminde koşmaya dikkat etmeli. Sert zeminli yüzeylerde uzun süreli durmak veya yürümekten kaçınmalı. Eklem romatizma`sına yol açan alkol ve nikotin tüketimi varsa minimum seviyede tutulmalı.
Romatizma`ya karşı Akdeniz diyeti

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, zeytinyağı, bol sebze meyve ve balığın yer aldığı Akdeniz tipi beslenme, romatizma semptomlarını azaltıyor

Akdeniz diyetini uygulayanlarda üç ayın sonunda daha az eklem iltihabına rastlanıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda balık yağının, vücutta iltihap oluşumunu engelleyen bir etkisi olduğunu tespit eden uzmanlar, balık yönünden zengin Akdeniz diyetinin de romatizmaya iyi geldiğini belirtiyor.

Romatizma‘lı 50 hastayı iki ayrı gruba ayıran uzmanlar, bir gruba üç ay boyunca Akdeniz diyeti, diğer gruba ise normal bir beslenme programı uyguladı. Üç ay sonunda gruplarda, fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve eklem ağrısı çekme gibi unsurlar incelendiğinde bol bol sebze meyve, zeytinyağı ve balık yiyen hastalarda diğer gruba göre romatizma‘ya bağlı rahatsızlıkların azaldığı görüldü.

Romatizmal hastalıklar iş gücü kaybı yaratıyor

Hareketleri kısıtlayan romatizma iş hayatına da büyük ölçüde darbe vuruyor
Romatizmal hastalıklar, kalp rahatsızlıklarından sonra en çok işgücü kaybına sebep olan hastalıkların başında geliyor. Prof. Dr. Nurullah Akkoç, romatizma‘nın mikrobik ve ırsi olmadığını ancak kronik bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

BELİRTİLER
Akkoç ”Ana belirtisi, eklemlerde ağrı ve şişliktir. Hareketleri kısıtlar. İşte bu noktada hastanın ailesine ve topluma büyük görev düşüyor. Hastanın, sosyal hayattan kopmadan hayatını düzenlemede aile, toplum ve devletle dayanışma içinde olması gerekiyor. Ayrıca bu hastalık, kalp rahatsızlıklarından sonra işgücü kaybına sebep olan ikinci hastalıktır’ diyor.
Karadenizli kaynana romatizma yapıyor

Karadeniz Bölgesi’nde kadınlarda yaygın görülen kireçlenme, kas ve sinir romatizmalarının başlıca nedeninin ‘kaynana stresi’ olduğu iddia edildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, iklimin olumsuz etkilerinden kaynaklanan romatizmal hastalıklarda psikolojik olayların da önemli etken olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Mustafa Güler, ‘‘Stres, eklemlerde ve koruyucu kaslarda sertleşmeye ve spazma neden oluyor. Böylece, kasların ağrıya dayanma gücünü azaltıyor’’ dedi. Prof. Dr. Güler, araştırmada hasta kadınların yüzde 80’inin kayınvalidesiyle sorun yaşadığının saptandığını söyledi. Karadeniz’de genelde kaynanalar ile gelinlerin aynı evde yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘‘Romatizmal hastalıklar daha çok aile içindeki gergin ve sıkıntılı ortamdan kaynaklanmaktadır. Romatizma hastalığı bulunan kadınların hemen hepsinin, kayınvalidesi ile sorun yaşadığını belirledik. Öyle ki, bazen muayene için gelen hastalarda, yaptığımız bütün tahlillere rağmen hiçbir hastalık belirtisi bulamıyoruz. Olayı derinleştirdiğimizde karşımıza hemen psikolojik olumsuzluklar, hoşgörünün olmadığı aile ortamları ve çoğunlukla kaynanalar çıkıyor. Bu nedenle, bu tür kadınlarda görülen hastalığa ‘Kaynana Romatizması‘ diyoruz.’’

Romatizmada Doğru Teşhis
Uzmanlar romatizma çeşitleri‘nin 300’e yakın olduğunu, hastanın tedavisine başlamadan önce hangi tip romatizma olduğunun tam olarak belirlenmesi gerektiğini bildiriyor.

Romatizmal hastalıklar‘ın türleri, nedenleri ve belirtilerinin farklı olduğu, tam olarak bir teşhis konulmadan önce hastanın şikayetlerini giderecek ilaçların kullanılmasının eksik tedavi olacağı bildiriliyor. Uzmanlar romatizma tedavileri‘nin ilk önce hastayı bilgilendirmeyle başlaması gerektiğini daha sonra da ilaç, istirahat, diyet ve egzersiz aşamalarına geçilmesini öneriyorlar.

Uzmanlar ayrıca hastanın tedavilerden olumlu yanıt alabilmesi için iyileşeceğine inanması gerektiğini vurguluyor. Tedavinin ilk olarak hastanın beyninde kabul görmesi gerekiyor ki hasta daha sonra fiziksel olarak da iyileşsin. Eğer hasta iyileşeceğine inanmazsa, ya hiç iyileşemiyor ya da iyileşme süresi gecikiyor.

Romatizmaya Dikkat!
Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde eklemlerinizde zaman zaman dayanılmaz ağrılar, şişlikler ve kızarıklıklar oluyorsa kısa süre içinde bir uzmana görünmeniz gerekiyor demektir.

Sonbahar döneminde eklemlerde oluşan ağrılar, şişlikler ve kızarıklar romatizma‘nın habercisi olabilir. İstanbul Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Oğuz Önder, romatizmanın ağrı, ateş, şişlik, kızarıklık, hassasiyet gibi iltihap belirtileri ile eklem ve kaslara ilişkin işlev bozukluklarıyla kendini gösterdiğini belirtiyor. Kronik bir rahatsızlık olan romatizmanın kas – kemik ve eklemlerden oluşan hareket sisteminin ağrılı ve değişken bir derecede işlev kaybına sebep olabilen her türlü durumu olarak nitelendiriliyor. Dr. Önder oluşan bu durumun içinde pek çok farklı romatizma çeşidi olduğuna dikkat çekiyor.

Her yaş grubunda ortaya çıkabilen romatizmanın tedavisi de çeşidine göre değişiyor. Çocukluk döneminde meydana çıkan romatizma çeşidi, akut romatizmal ateş olarak kendini gösterirken, genç erişkinlerde lupus ve bağ doku hastalıkları, orta ve ileri yaş grubunda çok
yaygın olarak dejeneratif eklem hastalığı (osteoortroz) olarak gözleniyor. Romatizma hastalığının tedavisi fizik – tedavi, cerrahi / ortopedik branşlarda ele alınıyor.

Romatizmalılar için yeni umut
Fransa’nın Nice kentinde buluşan 7 bin hekim, romatizmal hastalıklarla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Dünya Romatoloji Kongresi’nde bir basın toplantısı düzenleyen bilim adamları, romatizmanın tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yeni gelişmeler hakkında bilgi verdiler. Bugüne kadar romatizma hastalarında kullanılan non-streoid antiinflamatuvar ilaçların (NSAİİ) milyonlarca kişide ciddi yan etkileri olduğu vurgulanırken, bazı klinik çalışmaların sonuçları da açıklandı. ABD’de NSAİİ’lerin kullanımından kaynaklanan yan etkiler sebebiyle 107 bin kişinin hastaneye yatırıldığı 16 bin 500 kişinin ise yan etkilerden öldüğü tahmin ediliyor. Yine İngiltere’de her yıl, NSAİİ’ler ile tedavi edilen yaklaşık 2 bin romatizmalı hastanın can verdiği kaydedildi. Romataloji Kongresi’nde özellikle ileri yaş guruplarında büyük risk anlamına gelen romatizmal hastalıkların tedavileri konusunda ülser ve mide kanamasına sebep olmadan kullanılacak ilaçlar tartışıldı. Merck Sharp Dohme’nin (MSD) geliştirdiği VIOXX’un dünyada bir milyar romatizmal hasta için yeni bir umut olduğu vurgulandı.

Akraba Evliliği Kalp Hastalığına Neden Oluyor
Uzmanlar akraba evliliklerinin çocuklarda görülen romatizmal kalp hastalığına neden olduğunu açıkladılar.

Doktorlar, romatizmal kalp hastalıklarının çocuklarda tedavi edilmediği sürece kalıcı hasarlara neden olduğuna dikkat çekerken hastalığı önlemek için anjin tedavisinin faydalı olabileceğini belirttiler. Romatizma‘nın ilerleyen zamanlarda kalpte sorun yaratabildiğini sözlerine ekleyen uzmanlar; bu durumun önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini belirterek akraba evliliklerinde riskin daha fazla arttığını ve bu durumun en kısa zamanda önlenmesi gerektiğini dile getirdiler.

Kardeşimin beli hasta

Ankilozan spondilit hastalığı ya da Bechterew hastalığı olarak bilinen sağlık sorunu, omurgayı tutan bir çeşit romatizmadır. Romatizma‘ya bağlı olarak omurların arasındaki eklemlerde oluşan iltihaplanma, bir süre sonra omurlar arasındaki eklemlerin birbirine kaynamasına neden olur. Öyle olunca da bel hareketleri kaybolmuş, hafifçe öne eğik birisi haline gelir.


Hastalığın tedavisinde romatizmanın genel tedavi kurallarının yanısıra, bel omurlarının kaynamasına engel olmak için egzersiz uygulamaları yapılabilir. Kardeşinizi bir hastanenin romatizmal hastalıklar bölümüne götürerek muayene ettirmeniz ve buranın kontrolü altında tutmanızı tavsiye edeceğim.

Kolda Romatizma Ağrısı…

Soru: merhaba, ben 33 yasinda bir bayanım, benim kollarımda sanirim ki romatizma var, en cok sol kolum ve dirseğimde var, masada calişirken bazen bişeyle sarmam gerekiyor, hem sızlıyor hem üşüyor. bi türlü ısıtamıyorum. en çok da yağmurlu havalarda çok sızlıyor. ne yapmam lazım beni, bu duruma kesin ve kolay bir cozum varmı?

Cevap: Romatoloji konusunda uzman bir doktora görünerek durumunuz değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Geçmiş olsun

Dizlerimdeki Romatizma İçin Öneriniz?

Soru: 24 yaş bayan
bende romatizma hastalığı var.önceleri beni rahatsız etmiyordu fakat artık diz kapağımdan kalçama vuruyor dirseklerimdende boynuma inanılmaz ağrıyor yağmurlar bitince rahatlıyorum.bunun kalp romatizma‘sına çevirmasinden korkuyorum yada ileride başıma büyük dertler açarmı teşekkürler

Cevap:

Romatolojiye danışmanızı ve yapılacak tedaviden fayda görmezseniz bize başvurmanızı öneririz.

Eklem yerlerinde şişlik ve ağrının sebebi romatizma olabilir mi?

Soru: MERHABA,

YAKLAŞIK BİR AYDIR GECE VE SABAH SAATLERİNDE EKLEM YERLERİNDE BİLEK, DİRSEK, DİZLERİM VE AYAK BİLEK KISIMLARIMDA AĞRILAR VE ŞİŞLİKLER OLUŞUYOR. ÖYLEKİ BAZI SABAHLAR KALTIĞIMDE ELİMİ BELLİ SÜRE KULLANIYORUM, AĞRILARIM ÖĞLENE DOĞRU VE AKŞAM SAATLERİNDE AZALIYOR SİZCE ROMATİZMA OLMA İHTİMALİ VARMIDIR.

Cevap:

GEÇMİŞ OLSUN ŞİKAYETLERİNİZ MUHTEMELEN BİR ROMATİZMAL HASTALIĞA BAĞLI GELİŞEN BİR DURUMU ANLATIYOR. EN KISA SÜREDE ROMATOLOJİ UZMANI TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMENİZ GEREKİR.

Yaptırdığım Testlerde Romatizma Çıkmadı, Peki Ağrılarımın Sebebi Ne Olabilir?

Soru: İyi günler, izninizle sözü fazla dolandırmadan direkt soruma geçmek istiyorum.
26 yaşımdayım ve senelerdir kemik ağrısı çekmekteyim… hava değişikliklerinde bu ağrı artıyor, özellikle yağmur öncesi yürüyemez halde oluyorum ve ağrısından ağlayacak kadar acı çekiyorum.
daha önce genel kontrol sebebiyle, romatizma testleri de dahil olmak üzere birçok kan tahlili yapıldı bana… romatizma da dahil olmak üzere, sedimantasyon hızımın hepsi normal, iltahap yok kan değerleri normal… peki bu yaşadıklarım romatizma değilse nedir? testlerin iyi çıkması romatizmam yok mu demek? neye yorarsınız böyle birşeyi. yardımınıza ve değerli bilgi ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var… saygılarımı sunarım, iyi çalışmalar.

Cevap: merhaba
şikayetleriniz bir romatizmal hastalık olabileceğini gösteriyor. lab testleri negatif olabilir bu bir seronegatif artirit olabilir. bir romatoloji uzmanı tarafından muayene edilmelisiniz ve onun görüşleri değerlendirilmelidir.

Doku Romatizması Ağrıları Nasıl Hafifletilir?

Soru: Yakın bir tanıdığımda yumuşak doku romatizması var. Kasları etkiliyormus, tedavi esnasında ağrılarını hafifletmek için neler önerirsiniz?

Cevap: Yumuşak doku romatizması olarak adlandırılan durumun tedavisinde, ağrıların azaltılması, son derece önemlidir. Kaslarımızda ağrılı bir rahatsızlık olduğunda, vücudumuz yanıt olarak, kas grubunda kasılma yapar. Bu durum, vücüdumuzun koruyucu bir refleksidir. Ancak uzun süren kas ağrılarında, bu koruyucu refleks ve uzun süreli kasılma, ağrıların daha da artmasına neden olur. Ağrılar arttıkça, kas kasılması daha da artar ve bu durumda bir “kısır
döngü” oluşur. Yani; ağrılar giderek artar. Bu duruma, “kulunç” da denilmektedir. Kas içerisindeki bu ağrılı odaktan, sürekli olarak ağrı sinyalleri yayılmakta ve vücüdumuz da buna yanıt olarak, kas kasılmaları yapmaktadır. Tedavide; bu “kısır döngü”yü kırmaya çalışırız. Bu amaçla; şikayetler başlangıç döneminde iken, ağrı kesici (etkili ağrı kesici) ilaçlar, kas geveşticiler ve dışarıdan sürülen jeller kullanılmalıdır. Ancak, ilerlemiş
olgularda, yumuşak doku romatizması odaklarının içerisine, ağızdan veya sürerek kulandığımız ilaçlar yeterli nüfuz edemeyeceğinden, lokal enjeksiyonlar yapılarak tedavi sağlanmalı ve ardından bu kas grupları, Fizik Tedavi ile güçlendirilmelidir.

Kolda Romatizma Ağrısı…

Soru: merhaba, ben 33 yasinda bir bayanım, benim kollarımda sanirim ki romatizma var, en cok sol kolum ve dirseğimde var, masada calişirken bazen bişeyle sarmam gerekiyor, hem sızlıyor hem üşüyor. bi türlü ısıtamıyorum. en çok da yağmurlu havalarda çok sızlıyor. ne yapmam lazım beni, bu duruma kesin ve kolay bir cozum varmı?

Cevap: Romatoloji konusunda uzman bir doktora görünerek durumunuz değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.


Dizlerimdeki Romatizma İçin Öneriniz?

Soru: 24 yaş bayan
bende romatizma hastalığı var.önceleri beni rahatsız etmiyordu fakat artık diz kapağımdan kalçama vuruyor dirseklerimdende boynuma inanılmaz ağrıyor yağmurlar bitince rahatlıyorum.bunun kalp romatizmasına çevirmasinden korkuyorum yada ileride başıma büyük dertler açarmı teşekkürler

Cevap:

Romatolojiye danışmanızı ve yapılacak tedaviden fayda görmezseniz bize başvurmanızı öneririz.

Eklem romatizması İçin Öneriz?

Soru: iyi günler iyi çalışmalar..

Eklem romatizması…
kardeşim 19 yaşında ve yeni çalışmaya başladı 1 otelde işe başladı yaklaşık 4-5 gun sonra ayağında bilek çevresinde buyuk bir şişlik oluştu. hastanede bunun eklem romatizması oldugunu soyledıler ve yaklasık olarak 20 tane iğne verdiler sabah akşam vurulması için.. 1 hafta kadar işe gitmedi ve ayağındaki şişlik indi , iğnelerine devam ediyor.. yine uzun sure ayakta kalırsa , yorulursa , aynı yerden veya başka bir noktadan hastalık nuksedebilirmi?? ve bu hastalık 19 yaşında biri için erken değilmi??
teşekkürler iyi çalışmalar..

Cevap:

Merhabalar,
Romatizma denilen 150 üzerinde hastalık vardır. Bunların bir kısmı ileri yıllarda ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle zaman geçirmeden bir Romatizma uzmanına (fizik tedavi değil) başvurun.

MAFSAL ROMATİZMA

Soru: BENİM EŞİM MAFSAL ROMATİZMA. SERİN YADA ÇOK SOĞUK HAVALARDA KASIĞINA AĞRI GİRİYOR VE YÜRÜMESİNE ENGEL OLUYOR. 3-4 SENE EVVEL TEDAVİ GÖRDÜ. İNDOCİD İLACI İÇİYOR. BUNUN HARİCİNDE NE YAPABİLİR. AYRICA FİZİK TEDAVİ İYİ GELİRMİ? ÖNERİLERİNİZ HAKKINDA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER, İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

Cevap:

Geşmiş olsun,

Mafsal romatizması (bu tarifle akut eklem romatizması mı yoksa bazı iltihaplı eklem romatizmaları kastedildiği anlaşılamaz) diye açıklanan hastalıkların bazıları bel-kalça birleşim yerinide tutan tarzda olabilir ve bu durum hastada kasık ağrısı yapabilir. Eşinizin eklem romatizması tanısını koyan hekime veya başka bir FTR uzmanına muayenesi ve tanı konduktan sonrada tedavisini düşünmek doğru olur.

Romatizmal Ağrılarda Çinkoklürlü Su Uygulanır Mı?

Soru: Önceki sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim ben fizik tedavi ve rahabilitasyon yüksekokulu 2. sınıftayım.şimdiki sorum şu, romatizmal bacak ağrıları olan kişilere ÇİNKOKLÜRLÜ SUYA ayaklarını daldırdığında çinkoklorürün ağrıya sebep olan KİNİNLERİ uzaklaştırdığı ve ağrıyı keser. Bunu ileride uygulayabilir miyim?

Cevap: Bu konuda yeterli verilere sahip değilim. Ancak iyontoforez ve benzeri düşük akımlı ilaç transfer yöntemleri, ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemler, zararsız ve komplikasyonsuz olduklarından, kullanmanızda sakınca olmayacaktır.

Annemin Geçmeyen Ağrıları İçin Öneriniz…

Soru: ANNEM 64 YAŞINDA YAKLAŞIK 30 SENEDİR ÇOK FAZLA AĞRILARI VAR,BİR ÇOK TEDAVİ OLDU AMA FAYDASIZ,KALÇA KEMİĞİ,BACAK EKLEMLERİNİ HAREKET ETTİRMEKTE ZORLANIYOR,KALÇASININ ÜZERİNE YATAMIYOR ÇOK ACI VERİYOR,KOL EKLEMLERİDE ÖYLE,BİRDE SOL KOLUNDA BİLEKLERE DOĞRU ŞİŞME OLUYOR,UZUN YILLAR KORTİZON TEDAVİSİ OLDU,GÜÇLÜ AĞRI KESİCİLER KULLANDI,ŞİMDİ AĞRI KESİCİLERDE FAYDA ETMİYOR.DOKTORLAR ROMATİZMA,KİREÇLEME TEŞHİSİ KOYDU AMA ,KEMİKLERDE KÖTÜ BİR HASTALIK OLMASINDAN KORKUYORUZ.ÇÜNKÜ DAYANILMAZ AĞRILARI VAR.YÜKSEK TANSİYON OLDUĞU İÇİN FİZİK TEDAVİSİDE OLAMIYOR,YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİZ,TEŞEKKÜRLER.

Cevap: Merhaba.
Annenizin şikayetleri, vücüdunda birçok farklı odaklardan ağrılarının kaynaklandığını düşündürmektedir. Tedavisinde izlenmesi gereken yol, ağrılarının olabildiğince azaltılması ve gerekli bölümlerin ortak çalışması ile tedavi seçeneklerinin araştırılmasıdır. Bu aşamada ilk olarak yapılması gereken; Ağrı Tedavisi Bölümü tarafından değerlendirilerek ağrılarının
azaltılması ve ardından gerekli diğer olası tedavilerin yapılmasıdır. Ağrılarının özelliklerine göre gerekli incelemeler yapıldığında, her türlü olasılık değerlendirilerek, altta yatan ve gözden kaçan bir rahatsızlık olup olmadığı da araştırılacaktır.

Yumuşak Doku Romatizması

Soru: İyi çalışmalar dileğiyle merhaba ablam 34 yaşında ve yurt dışında yaşıyor, bacaklarındaki ağrılar sonucu Dr. gitmiş ve romatizmal ilaçlar ve ağrı kesici vermişler verdikleri ilaçlar midesine dokunmuş ve içememiş sonra başka bir doktora gitmiş oda yumuşak doku romatizması demiş önce böyle bir hastalık var mı? tedavi şekli nasıl olur? sanırım sıcak iyi gelmiyormuş bu doğru mu? kanser gibi bir şey değildir umarım beni bu konuda en kısa zamanda aydınlatırsanız çok sevinirim …..

Cevap: Yumuşak doku romatizması kaslarda bulunan hücrelere karşı oluşan antikorlara bağlı bir hastalıktır. Ancak, çeşitli tiplerde yumuşak doku romatizması olduğu için tipine yönelik araştırmalar hekimler tarafından gerçekleşitirlecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir